Ranne zwierzę – jak pomóc?

Czy wiesz jak zachować się, gdy spotkasz potrącone lub ranne zwierzę?
Poświęć chwilę i przeczytaj. Być może znajdziesz się kiedyś w sytuacji, w której czyjeś życie będzie zależało od Ciebie.

1. Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i innych. Zatrzymaj się w bezpiecznym miejscu, włącz światła awaryjne, oraz w razie potrzeby wystaw trójkąt ostrzegawczy.

2. Sprawdź w jakim stanie jest zwierzę. Zwróć uwagę na zewnętrzne obrażenia, na to, czy zwierzę się porusza. Nie podchodź zbyt blisko dzikich gatunków, by ich nie spłoszyć.

3. Jeśli zwierzę leży nieruchomo, podejdź i spokojnie zawołaj. Jeśli oddycha, przełóż je delikatnie na coś twardego i zabierz do samochodu. Postaraj się zatamować krwotok, jeśli występuje.

4. Natomiast jeśli zwierzę, które znalazłeś jest przytomne, postaraj się zatrzymać go do czasu przyjazdu odpowiednich służb. Jeśli masz do czynienia z kotem – zarzuć na niego koc lub bluzę i przenieś w bezpieczne miejsce. Jeśli jest to pies, istnieje ryzyko pogryzienia – zostań przy nim i zadzwoń po pomoc.

5. ZADZWOŃ POD 112 LUB 986.

Skontaktuj się ze Strażą Miejską/Gminną lub Zarządem Dróg Wojewódzkich. Służby pomogą w przetransportowaniu zwierzęcia lub udzielą informacji o lecznicy do której możesz się udać.

Jeśli zdecydujesz się samodzielnie zabrać czworonoga do weterynarza, nie będziesz musiał pokrywać kosztów leczenia. Nie zobowiązuje Cię to również do późniejszej adopcji.

Szybka pomoc, to większe szanse na przeżycie!

Jeśli sam jesteś sprawcą zdarzenia, w wyniku którego ucierpiało zwierzę, UDZIELENIE MU POMOCY skutkuje brakiem konsekwencji prawnych.
Uratuj życie i śpij spokojnie!

POMOC:
112 LUB 986

Masz pytania? Skontaktuj się z nami! > KLIK <